Papers Committee

Sigrid Adriaenssens, Princeton University
Francis Aish, Foster + Partners
Kristy Balliet, Sci-Arc
Shajay Bhooshan, Zaha Hadid Architects, CODE
Tobias Bonwetsch, ROB Technologies
Johannes Braumann, Robots in Architecture
Jonas Buchli, ETH Zurich
Michael Budig, Singapore University of Technology and Design (SUTD)
Jane Burry, Swinburne University, RMIT
Teresa Vidal Calleja, University of Technology, Sydney
Xavier De Kestellier, Hassell
Karola Dierichs, Institute for Computational Design and Construction (ICD), University of Stuttgart
Benjamin Dillenburger, ETH Zurich
Leda Dimitriadi, ENSA Paris-Malaquais
Jelle Feringa, Odico
Thomas Feix, Adidas
Mary Franck
Fadri Furrer, ETH Zurich
James Gardiner, Laing O’Rourke
Volker Helm, FH Dortmund
Mats Isaksson, Swinburne University
Roderick Jackson, Oak Ridge National Lab
Jason Kelly Johnson, California College of Arts
Hanif Kara, AKT II
Steve Keating, MIT
Axel Kilian, Princeton University
Toni Kotnik, Aalto University
Torsten Kroeger, X: The Moonshot Factory
Nitish Kumar, ETH Zurich
George Legendre, Harvard University
Katharina Lehmann, Blumer-Lehmann AG
Christiane Luible-Bär, University of Art and Design Linz
Areti Markopoulou, IAAC
Iain Maxwell, University of Technology, Sydney
Wes McGee, University of Michigan
Marek Michalowski, X: The Moonshot Factory
Ammar Mirjan, ETH Zurich
Stefanie Mueller, MIT
Paul Nicholas, KADK
Andy Payne, Autodesk
Marshall Prado, ICD, University of Stuttgart
Mette Ramsgard-Thomsen, CITA
Dagmar Reinhardt, University of Sydney
Matthias Rippmann, ETH Zurich
Christopher Robeller, TU Kaiserslautern
Fabian Scheurer, designtoproduction
Jonatan Schumacher, Thornton Tomasetti
Tobias Schwinn, ICD, University of Stuttgart
Claire Sheridan, Brick Inc
Asbjørn Søndergaard, Aarhus University
Hanno Stehling, designtoproduction
Bratislav Svetozarevic, ETH Zurich und
Paul Tierman, Morris Adjmi Architects
Brian Trump, Gehry Technologies
Jaime Valls Miro, University of Technology, Sydney
Timothy Wangler, ETH Zurich
Aaron Willette, Apple